Oleksiy Myklukha – na drafte chcem byť čo najvyššie

Oleksiy Myklukha – na drafte chcem byť čo najvyššie

Slovenský talent s ukrajinskými koreňmi sa snaží zaujať zámorie. Hoci si na draft NHL musí ešte rok počkať, už túto sezónu sa rozhodol vyskúšať si kanadský štýl hokeja. Pre pandémiu koronavírusu však stihol v Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) odohrať len 21 zápasov.

Odkedy však Oleksii Myklukha v januári dorazil do zámoria, nastúpil v každom súboji Rouyn-Noranda Huskies, ale bodovo sa trochu trápil, keď nazbieral len dva góly a šesť asistencií, čo je u 17-ročného útočníka nezvyk.

„Hokej však nie je len o produktivite. Hlavné bolo, aby som si zvykol na štýl hokeja a dobre sa pripravil na ďalšiu sezónu, ktorá bude mojou draftovou. Chcel by som byť totiž na drafte čo najvyššie. Takisto som sa túžil zlepšovať celkovo a hrať lepšiu ligu, čo sa v Kanade aj stalo. Hokej je tam totiž oveľa rýchlejší a na všetko máte menej času, keďže ihrisko je oveľa menšie. Náš tím má dokonca najmenšie stredné pásmo z ligy,“ vraví pre ŠPORT.sk slovenský útočník, ktorý si musel v zámorí zvykať aj na ďalšiu vec, ktorú v Európe nezažil.

Oleksiy v kanadskom klube Rouyn-Noranda Huskies

„Veľký dôraz sa tam totiž kladie na detaily. Každý deň mám sedenie s trénerom, kde mi hovorí, v čom sa mám zlepšiť a ako byť pre mužstvo prospešnejší. Konkrétne mi vravel, aby som vylepšil svoju pozičnú hru a defenzívu. U nich sa totiž hrá iný systém a musel som sa ho naučiť a prispôsobiť sa mu. Tiež sa rozprávame o zápasoch i mojej budúcnosti,“ dodáva mladík, ktorý ešte na začiatku tejto sezóny pôsobil v hokejovej akadémii Red Bull Salzburg.

Kým podmienky pre hokej sú v tejto akadémii vychýrené, odchovanec Spišskej Novej Vsi túžil svoj potenciál rozvíjať inde. Dôvodom bola česká juniorská súťaž, ktorú hral rakúsky tím.

„Viem, že zázemie tam je na vysokej úrovni, lenže liga by mohla byť aj lepšia. Videl som totiž na sebe, že mám na viac a chcel som sa posunúť na vyšší level. Aj všetci moji spoluhráči z minulého ročníka odišli a v tíme ostali len mladí chalani spred roka. Prakticky som tam už nikoho nepoznal. Aj preto som sa snažil ísť za more, čo sa mi napokon aj podarilo. Veľmi mi v tom pomohol môj agent Marcel Sakáč,“ pokračuje 178 cm vysoký rodák z poľského Bielstoku, ktorý získal slovenský pas len pred dvoma rokmi.

POMOHOL JÁN LAŠÁK

Ján Lašák

Ako Ukrajinec reprezentoval žlto-modré farby len raz, ale nikdy nehral tamojšiu súťaž. Napriek tomu nebolo ľahké získať slovenské občianstvo. Pomohli mu k tomu aj výkony na ľade, ktoré si pred dvoma rokmi náhodou všimol Ján Lašák.

„Chodil som po Slovensku a hľadal nádejných brankárov. V Spišskej Novej Vsi mi ale Martin Klempa ukázal Oleksiia s tým, že ide o vynikajúceho hokejistu. On mi dal myšlienku pokúsiť sa vybaviť mu slovenské občianstvo. Následne som sa spojil s Oleksiiom i jeho otcom a obaja mi povedali, že by boli radi, ak by mohol reprezentovať Slovensko,“ prezradil pre náš web bývalý reprezentačný brankár, ktorý sa napokon postaral o všetko potrebné.

Aj preto mohol Oleksii Myklukha získať slovenský pas rýchlejšie. Záujem udržať si ho ale mala aj Ukrajina, kde však podmienky na hokej nie sú na takej úrovni ako u nás.

„V každej situácii sa však dajú dosiahnuť vysnívané veci. Pokiaľ by som ale ostal na Ukrajine, tých možností by bolo zrejme menej. Je dosť možné, že by som sa ani hokejovo tak neposúval. Podmienky na Slovensku boli totiž naozaj iné a som za to veľmi vďačný. Proces totiž nebol taký jednoduchý. Za veľa vďačím aj Jánovi Lašákovi. Ani som neveril, že by som niekedy dostal takúto ponuku,“ pokračoval Oleksii Myklukha, ktorý v podstate od svojich 13 rokov vie, aké to je byť mimo domova.

Keď prišiel prvýkrát s otcom do Spišskej Novej Vsi, musel neraz prespávať aj dva týždne na hoteli sám. „Potom to však zistili rodičia mojich spoluhráčov a začali sa ma pýtať, prečo nejdem bývať k nim. A odvtedy som už bol s nimi,“ opisoval Oleksii Myklukha ťažké obdobie po príchode do novej krajiny.

To mu však určite pomohlo lepšie sa adaptovať teraz na Kanadu. Napriek tomu si denne volával s rodičmi. „Ale bolo to divné. Vždy, keď som prišiel z tréningu, tak u nás bola noc. Preto som musel čakať do rána, aby som sa s nimi spojil,“ prezrádza Myklukha, ktorý mal tento rok pomôcť výberu SR do 18 rokov prebojovať sa späť medzi elitu.

„Áno, s veľkou pravdepodobnosťou by som sa ukázal na turnaji v Spišskej Novej Vsi, čo by bola pre mňa veľká vec, keďže som tam hrával. Je to škoda, ale v tejto situácii je dôležitejšie zdravie všetkých ľudí,“ dodal na záver Oleksii.

zdroj: sport.aktuality.sk

Zdieľať túto novinku