Matej Paulovič uprednostnil Česko

Matej Paulovič uprednostnil Česko

Matej Paulovič mal telefonát aj z Nitry, ale uprednostnil zotrvanie v Česku –  v HC Dynamo Pardubice, ktoré patria k najobľúbenejším destináciám slovenských hokejistov v českej najvyššej súťaži. V klubovej histórii nastupovalo za „pernikárov“ takmer päť desiatok našich hráčov.

Tradícia nebude porušená ani v nasledujúcom súťažnom ročníku, keďže momentálne na súpiske pardubického mužstva figuruje pätica Slovákov. Obrancov Juraja Mikuša, Michala Ivana a Martina Bučka dopĺňajú útočníci Radoslav Tybor s Matejom Paulovičom.

„Je to klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý vychoval množstvo známych hráčov. Po príchode do Pardubíc som našiel výbornú kabínu a hráči ma ihneď zobrali do kolektívu. Pôsobenie v tíme mi sadlo a verím, že v tom budeme pokračovať aj v nasledujúcej sezóne,“ zaželal si Paulovič, ktorého hosťovanie z Hradca Králové sa začiatkom mája zmenilo na trvalý prestup.

Mladý útočník môže v klube nadviazať na viacerých úspešných krajanov. V Pardubiciach zanechal spomedzi Slovákov najvýraznejšiu stopu Radovan Somík, ktorý sa podpísal pod dva majstrovské tituly a odohral takmer štyristo duelov. Účinkovaním v tomto českom tíme sa zviditeľnili aj Ján Lašák, Július Hudáček, Martin Bartek, Tomáš Marcinko, Rastislav Špirko, Marek Ďaloga alebo Miroslav Hlinka.

Paulovič prišiel do Pardubíc až v závere základnej časti uplynulej sezóny. Ambicióznejší Hradec Králové, ktorý hral vo finále Ligy majstrov, vymenil za klub bojujúci o záchranu v českej extralige. Napriek tomu hodnotí tento krok s odstupom času kladne. „Nevadilo mi, že sme hrali o záchranu, veď Hradec stihol odohrať v play-off len dva zápasy navyše. V Pardubiciach sme potrebovali bodovať prakticky v každom zápase, takže sme hrali akoby dlhšie play-off. Osobne mi to len pomohlo,“ vyjadril sa rodák z Topoľčian.

Matej Paulovič v drese Mountfield Hradec Králové

Dvadsaťpäťročný krídelník neprežíval v druhej sezóne v Hradci Králové ideálne obdobie. Odohral iba 26 zápasov s bilanciou 2+4 a nemal na ľade dostatok priestoru, aby naplno ukázal svoje kvality. „Odchod bol pre mňa vykúpením. Každý hráč chce nastupovať čo najviac. V Hradci som niekedy odohral štyri až šesť minút na zápas. Nebol som na to zvyknutý. Je veľmi náročné niečo ukázať, ak idete na ľad stuhnutý a hráte minimálne. Začiatok v Pardubiciach som mal ťažký, keďže som predtým málo hrával. Postupne som sa však dostával do tempa. V posledných desiatich dueloch som sa cítil dobre,“ pokračoval účastník olympijských hier v Pjongčangu.

PLATNÝ AJ V OSLABENIACH

Paulovič v Pardubiciach presvedčil. V 16 súbojoch síce strelil jediný gól a na ďalšie tri prihral, ale zaujal všestrannosťou. „Je to mladý útočník, ktorý po príchode dobre zapadol do mužstva. Vďaka svojim fyzickým parametrom bol platný aj v oslabení a vytvoril dobrú dvojicu s Tomášom Rolinkom. Verím, že v budúcej sezóne nadviaže na tieto výkony a prispeje viac aj k produktivite,“ povedal na margo slovenského útočníka člen predstavenstva pardubického klubu Dušan Salfický.

Dobrý pocit z pôsobenia v Dyname mal aj samotný Paulovič. „Záver sezóny bol dobrý a zišla sa aj dobrá partia. Preto som dúfal, že to takto dopadne a podpíšem nový kontrakt,“ uviedol bronzový medailista z MS juniorov v roku 2015, ktorý neuvažoval nad návratom do Hradca Králové po skončení hosťovania. „Nemyslím si, že by v Hradci ešte mali o mňa záujem.“

KOLÍSAVÝ DRUHÝ ROK

Pravák, ktorého v roku 2013 draftoval v NHL Dallas Stars, odišiel do Česka po vydarenej sezóne v Nitre. V 53 zápasoch základnej časti ročníka 2017/18 získal 53 bodov (28+25), v 8 súbojoch play-off zažiaril 10 bodmi (5+5). Prvá sezóna po presune do kvalitnejšej súťaže dopadla pre Pauloviča dobre. Pravidelne nastupoval aj bodoval, ale v tej druhej naplno pocítil náročnosť ligy.

„Česká extraliga je určite náročnejšia ako slovenská. Ťažšie sa v nej presadzuje. Niektoré mužstvá veľmi dobre bránia a hrajú iba na brejky. Prvá sezóna bola z mojej strany fajn a dostali sme sa s klubom do najlepšej šestky. Druhý rok bol od začiatku kolísavý. Ako tím sme veľa inkasovali, prišla zmena trénera a prestal som hrávať. Nevedel som, čo odo mňa nový kouč chce. Aj zo zlej sezóny sa však dá veľa naučiť.“

Útočník so skúsenosťami z USA alebo Švédska nechcel ani po ťažších momentoch odísť z českej ligy, hoci mal ponuku aj zo Slovenska. „Volali mi z Nitry, ale chcel som ostať v Česku,“ povedal Paulovič, ktorý pod Zoborom zažil životný ročník po boku centra Michala Krištofa. Doteraz sú spolu v pravidelnom kontakte. „S Michalom som sa stretol aj tesne pred odchodom do Česka. Ak sme obaja doma, tak sa stretávame. Porozprávali sme sa aj po zápase Ligy majstrov, v ktorom sme hrali s Hradcom proti Kärpätu Oulu,“ dodal.

DO ČESKA S NEGATÍVNYM TESTOM

Matej Paulovič po podpise novej zmluvy už naplno trénuje v letnej príprave. Napriek tomu, že hranice s Českom ešte nie sú otvorené pre každého, zamieril do Pardubíc a pripojil sa k tímu.

„Doma som sa pripravoval desať dní, ale už od predminulej soboty som v Česku a trénujem s mužstvom. Na prekročenie hraníc som potreboval zmluvu s klubom, nájomnú zmluvu a negatívny test na COVID-19. V Česku môžem fungovať bez obmedzení,“ objasnil.

zdroj: sport.sk

Zdieľať túto novinku