Najvyššie draftovaný Slovák do NHL za posledných 7 rokov?

Najvyššie draftovaný Slovák do NHL za posledných 7 rokov?

V tohtoročnom drafte NHL bude možno mať Slovensko najvyššie draftovaného hráča za posledných 7 rokov. Podľa posledných prognóz je to reálne.

Centrálny skautský úrad (CSS) NHL zverejnil najnovšie vydanie preddraftového rebríčka. Najvyššie sa spomedzi slovenských hráčov umiestnil útočník Martin Chromiak. CSS ho zaradil na 30. miesto v rebríčku hokejistov pôsobiacich v Severnej Amerike. V praxi to môže znamenať druhé kolo draftu. Je reálne, že sa Chromiak stane najvyššie draftovaným Slovákom za posledných 7 rokov.

V roku 2013 bol v 1. kole draftovaný útočník Marko Daňo tímom Columbus Blue Jackets. Odvtedy sme mali dvoch hokejistov draftovaných v 2. kole. V roku 2015 si zo 43. miesta Los Angeles Kings vybralo obrancu Erika Černáka a v roku 2018 si predstavitelia tímu Washington Capitals vybrali zo 46. miesta obrancu Martina Fehérváryho. Od čias Marka Daňa Slovensko nemalo draftovaného útočníka do NHL v prvom či druhom kole.

Martin Chromiak začal sezónu v Dukle Trenčín. V 32 zápasoch strelil 5 gólov a nazbieral 6 bodov. Postupne dostával čoraz menší priestor. Prekvapujúco sa nedostal do finálnej nominácie slovenskej reprezentácie do 20 rokov. Následne sa rozhodol odísť do zámoria. V OHL v drese Kingston Frontenacs žiaril – v 28 súbojoch strelil 11 gólov a nazbieral 33 bodov. Krátke, no o to vydarenejšie pôsobenie v zámorskej súťaži mu otvorilo dvere do najvyšších draftových kôl.

Pozíciu jednotky v preddraftovom renkingu CSS si udržal kanadský útočník Alexis Lafreniére. Dvojkou by mal byť Nemec Tim Stützle.

Nemec Tim Stützle a Kanaďan Alexis Lafreniére.

zdroj: nhl.sk