Brankár Adam Húska: NHL pred „dvadsaťpäťkou“ stále platí

Brankár Adam Húska: NHL pred „dvadsaťpäťkou“ stále platí

Má šancu, počíta sa s ním. Ak by v klube nebol Henrik Lundqvist, Adam by bol čistá trojka. Majú ho radi a určite mu dajú šancu,“ vyjadril sa skaut New Yorku Rangers Oto Haščák na adresu Adama Húsku.

Dvadsaťdvaročný Zvolenčan podpísal pred rokom s Rangers nováčikovský kontrakt. Aktuálnu sezónu strávil na farme v AHL. V konkurencii dvoch Rusov bojuje o miesto v profilige a jeho cieľ zostáva rovnaký. Predstaviť sa v najslávnejšej svetovej súťaži do 25. narodenín.

Ruskí brankári sú veľká konkurencia, ale Adam Húska cíti, že v Rangers počítajú aj s ním…

Debut vo farmárskej lige si Húska odbil už vlani. Po konci v univerzitnej NCAA odchytal v AHL deväť zápasov. V ročníku 2019/20 pridal ďalších 28, najviac zo všet- kých brankárov Hartfordu. Priemerne inkasoval 3,03 gólu na duel, zneškodnil 89,4% striel.

„Pozitív bolo viac, sezónu hodnotím kladne. V organizácii Rangers som spokojný, dávajú mi dosť príležitostí,“ vyjadril sa Húska v rozhovore pre náš denník.

Okrem AHL si v troch dueloch vyskúšal aj nižšiu ECHL. „Netreba za tým nič hľadať. Bol som v ECHL, aby som zostal v zápasovom tempe. Príčinou bolo, že chceli dať chytať aj iného brankára, lebo ho preradili z prvého tímu do AHL,“ vysvetlil Slovák.

Brankár Adam Húska

Húskovi najvážnejší konkurenti sú dvaja Rusi – Alexandar Georgijev a Igor Šesťorkin. Bulharský rodák Georgijev chytal výlučne v NHL, kde sa pravidelne striedal s legendárnym Henrikom Lundqvistom. Šesťorkin strávil väčšiu časť sezóny v AHL. V profilige sa predstavil dvanásťkrát.

Od ďalších príležitostí ho odstavila autonehoda, ktorú mal so spoluhráčom Pavlom Bučnevičom. Zlomil si pri nej rebro. „Obaja sú vynikajúci brankári. Poznáme sa dobre, ale každý sa viac-menej sústredí len na seba,“ ozrejmil vzťah súperov Húska.

CEZ AMSTERDAM DO ZVOLENA
Výber Rangers v drafte 2015 (7. kolo, 184. pozícia) sa aktuálne nachádza doma vo Zvolene. „Letenku a celý presun mi zabezpečil agent deň pred odletom, tak sa mi cestovalo bez problémov. Letel som z New York City do Amsterdamu a potom do Viedne. Teraz sa nachádzam v domácej karanténe,“ priblížil cestu talentovaný brankár.

Oznam o pozastavení ročníka prišiel pomerne nečakane. „Správy o prerušení sezóny sme dostali až večer, pričom na ďalší deň sme už nemohli ísť na štadión. V klube nám oznámili, že môžeme ísť domov a sezóna je do mája prerušená. Potom sa povie, či sa bude pokračovať, alebo nie.“ Ďalší slovenskí hokejisti z AHL Tomáš Jurčo a Róbert Lantoši tvrdili, že podľa nich sa už ročník vo farmárskej lige nedohrá.

„Koronavírus sa v USA veľmi rozšíril, majú najviac nakazených na svete. Uvidí sa až o mesiac,“ myslí si Húska.

New York Rangers logoBRANKÁRI MAJÚ DLHŠIU ŽIVOTNOSŤ
Zvolenský rodák pôsobí v zámorí od roku 2015. V sezóne 2015/16 sa stal najlepším brankárom juniorskej USHL, potom chytal tri roky v univerzitnej NCAA.

V predchádzajúcich rozhovoroch pre Šport Húska tvrdil, že si chce v najprestížnejšej súťaži zachytať už pred 25. narodeninami. Bude ich mať 12. mája 2022.

„Áno, stále to platí. Dostať sa do NHL je zdĺhavý proces, no verím mu.“ Účastníkovi dvoch juniorských šampionátov verí aj Oto Haščák. „Stále je mladý, rok-dva môže byť ešte na farme. Brankári to majú trochu iné. Do NHL začínajú zaskakovať neskôr, ale zároveň majú často dlhšiu „životnosť“ než hráči v poli,“ povedal skaut pre TASR.

Shesterkin a Lundqvist

Brankári New York Rangers – Igor Šesťorkin a Henrik Lundqvist

KING HENRIK JE VEĽKÁ OSOBNOSŤ
Panovanie „Kráľa Henrika“ sa chýli ku koncu. Tridsaťosemročný Lundqvist pôsobí v newyorskom klube už pätnásť rokov. V aktuálnom ročníku mal však najhoršie čísla v kariére. V tridsiatich zápasoch inkasoval priemerne 3,16 gólu s 90,5-percentnou úspešnosťou zákrokov. Dvadsaťštyriroční Georgijev (3,04 gólu na zápas, 91% úspešnosť) a Šesťorkin (2,52; 93,2%) majú lepšie čísla. „Henrik je pre New York Rangers veľká osobnosť. Zmluvu má ešte na jeden rok, potom sa uvidí,“ myslí si Adam Húska.

Zdroj: sport.aktuality.sk